DOLAR 33,0771 0.02%
EURO 36,2003 -0.03%
ALTIN 2.615,520,07
BITCOIN 2104924-0,97%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yapılan Araştırmalar Sonucunda Erken Yaşta Cinsel Deneyimin Ağır Depresyona Sebep Olabileceği Ortaya Çıktı
  • Magazin Takımı
  • Ekonomi
  • Borsa
  • Yapılan Araştırmalar Sonucunda Erken Yaşta Cinsel Deneyimin Ağır Depresyona Sebep Olabileceği Ortaya Çıktı

Yapılan Araştırmalar Sonucunda Erken Yaşta Cinsel Deneyimin Ağır Depresyona Sebep Olabileceği Ortaya Çıktı

ABONE OL
14 Eylül 2023 20:24
Yapılan Araştırmalar Sonucunda Erken Yaşta Cinsel Deneyimin Ağır Depresyona Sebep Olabileceği Ortaya Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni yapılan bir araştırmaya göre erken yaşta cinsel ilişki yaşamanın gelecekte majör depresif bozukluğa yani ağır depresyona yol açtığı keşfedildi! Cinsel davranışlar ile depresyon arasındaki ilişkinin araştırıldığı bu çalışmada ilk cinsel deneyim ertelendikçe depresyon riskinin azaldığı da gözlemlendi. Sadece Avrupalı toplumları inceleyerek daha doğru bir sonuç elde etmeyi amaçlayan bu yeni araştırmanın detayları için buyurun! 👇

Kaynak: https://www.psypost.org/2023/07/new-s…

Yeni yapılan bir araştırmaya göre ilk cinsel ilişki deneyiminizi erken yaşta yaşadıysanız ileride major depresif bozukluk yaşama ihtimaliniz yüksek!

Erken yaşta cinsel birliktelik ve cinsel ilişkiye girilen kişi sayısı baz alınarak yapılan araştırmada insanların cinsel hayatlarındaki davranışları ile depresyon arasındaki ilişki incelendi. Hangisinin sebep hangisinin sonuç olduğu ile ilgili ayrıntılar için buyurun! 👇

Öncelikle araştırmada hangi metotların kullanıldığından ve araştırmacıların tercih ettiği veri tabanlarından biraz bahsedelim.

Araştırmanın lideri Zhe Lu ve ekibi, UK Biobank ve Psychiatric Genomics Consortium’dan aldıkları halka açık veri tabanlarından yararlanarak 406 bin 457 bireyi inceledi. Araştırmanın homojenliğini korumak adına da Avrupa toplumlarının dışına çıkılmadı. Böylece cinsel faktörler ve majör depresif bozuklukla ilgili genetik değişkenler bu veri tabanlarından elde edildi.

Mendel randomizasyonu adlı bir metot kullanarak yapılan veri analizleri sonucunda ise araştırmacılar cinsel davranışların majör depresif bozukluğa kayda değer bir etkisinin olduğunu keşfetti.

Erken yaşta cinsel ilişkiye girmenin ve birçok insanla birliktelik yaşamış olmanın majör depresif bozukluk riskini artırdığı gözlemlendi. Hatta ‘ilk’ cinsel ilişkinin ertelendiği her yılın majör depresif bozukluk riskini yüzde 6 oranında azalttığı ortaya çıktı.

Dolayısıyla araştırmaya göre ilk cinsel deneyimi ertelemenin ileride depresyona karşı koruma sağladığını söyleyebiliriz.

Ancak araştırmacılar tam tersi durumlar ile, yani ağır depresyonun erken yaşta cinsel ilişkiye girmeye sebep olduğu durumlarla da karşılaşıldığının altını çiziyor.

Sonuç olarak Zhe Lu’nun önderliğinde yürütülen bu araştırmanın cinsel davranışlar ile majör depresif bozukluk arasındaki bağlantılar hakkında önemli ipuçları verdiğini görüyoruz.

Bu sayede depresyonu önlemek veya kontrol altına almak konusunda da değerli sonuçlar alındığını söylemek yanlış olmaz.

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınız bekliyorum! 👇

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.